To będzie trzecia wigilia w moim domu. Trzeci raz ugoszczę wszystkich przy moim stole, podam zrobiony przez siebie barszcz, ryby, kompot z suszu. To u mnie będziemy wypatrywać pierwszej gwiazdki i to moja kolekcja starych winyli uświetni bożonarodzeniową atmosferę swoimi dźwiękami. Ta rola przypadła mi naturalnie – by spędzić ten niepowtarzalny wieczór w większym gronie i by moje dzieci mogły cieszyć kompletem dziadków, musiałam zebrać ich razem w miejscu, które dla wszystkich stanowi wspólny mianownik. Może bywa nieco ciasnawo, może dziadek narzeka, że ciężko mu gryźć orzechy w kutii, teściowa, że gorąco, a dzieci dręczą zapętlonym pytaniem, kiedy wreszcie będzie można otworzyć prezenty, ale i tak jest cudownie.

Jest cudownie, bo jesteśmy razem. Kolejny rok i kolejny.
Skłamałabym jednak, że przedmioty nie odgrywają żadnej roli i równie dobrze moglibyśmy siedzieć na kanapie przed telewizorem. Nie.
Stół to wigilijne centrum świata. Musi być pięknie nakryty, elegancko zastawiony, ozdobiony. Nie twierdzę, że zastawa musi być markowa, antyczna i pamiętająca czasy Powstania Styczniowego ;), a sztućce co najmniej posrebrzane. Ale lubię, gdy wszystko konweniuje, gdy widać, że to nie pierwsza z brzegu kolacja, ale naprawdę wyjątkowa okazja do wspaniałej, eleganckiej, wykwintnej biesiady.

 

Lubię motyw gwiazdy we wszelkich możliwych odsłonach, również tej stołowej. Uważam też, że nie ma jak biel. A białe talerze ze srebrnym lub złotym rantem to da mnie rzecz idealna na świąteczny stół!  Nie zapominam też nigdy o akcentach dekoracyjnych. Na monochromatycznym, utrzymanym w bieli stole przepięknie wydajają motywy naturalne: gałązka jodły lub świerku, ostrokrzew, laski cynamonu, czy gwiazdki anyżowe.
Uwielbiam także urok własnoręcznie upieczonych ciastek korzennych lub pierniczków. Szczególnie, gdy udekorują je dzieciaki – są może nieco pokraczne, może nie od linijki, ale za to jakie urocze!

Komentarzy: 0
05 grudnia 2017

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci udostępnionego przeze mnie adresu e-mail, imienia/nazwiska/imienia i nazwiska/nicka w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do korzystania z usługi. Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (dowiedz się więcej)