Symbolika świąt: ZAJĄC!

Wielkanoc za pasem, więc czas wyjąć z czeluści schowków stosowne dekoracje lub uzupełnić braki tworząc je samodzielnie lub buszując pomiędzy sklepowymi półkami. Ja stawiam w tym roku na zające, które jakoś umknęły mi ostatnio w kurzo-jajecznej narracji. W moim domu rodzinnym zawsze skupialiśmy się na tej właśnie warstwie wielkanocnej symboliki, produkując każdej wiosny tony wydmuszek, ustawiając wielką porcelanową kurę w centrum świątecznego stołu i dekorując kiełkujące młodą zielenią gałęzie armią puchatych kurcząt.

Urok zająca jakoś nam umknął, a szkoda. Dopiero moje dzieciaki odświeżyły długouchemu jego przykurzoną karierę tworząc w szkole uroczą papierową girlandę z zajączkami zdobnymi w małe pomponikowe ogonki (coś w tym stylu – KLIK!). Padłam z zachwytu.

Rzadko kto zadaje sobie pytanie dlaczego właściwie dany zwierzak, zjawisko, element przyrody jest symbolem ważnego momentu w roku, co tak naprawdę sprawia, że jest silnie z nim skojarzony. Staram się nie przyjmować trendów bezrefleksyjnie, tylko zgłębić zjawiska na tyle, na ile pozwala mi czas pomiędzy odcedzeniem makaronu na spaghetti, a odesłaniem ważnego maila z marcowym raportem. 😉

No więc jakie jest znaczenie zająca w wielkanocny czas?
Zając (nie mylić z królikiem!) jest według etnologów uniwersalnym symbolem płodności i wiosennego odrodzenia.  Jest uosobieniem płodnych sił tkwiących w przyrodzie, symbolem witalności i energii. Ponadto w niektórych domostwach, głównie na Śląsku, Pomorzu Zachodnim i Wielkopolsce, zając przynosi dzieciom upominki. „Co dostałeś na zajączka?” to popularne pytanie dzieci w tych rejonach Polski. Istnieje tam, zaczerpnięta od naszych zachodnich sąsiadów, tradycja przygotowywania gniazdka z siana dla zajączka, w którym można znaleźć koszyczek z łakociami. Zwykle kryje się go w ogrodzie lub przydomowym podwórku. Drogę do niego znaczy się cukierkami, które miały rozsypać się zajączkowi z dziurawego worka.

W moim domu nie mamy tradycji obdarowywania dzieciaków prezentami z okazji świąt wielkanocnych, ale i tak zając zajmie w tym roku szczególne miejsce na świątecznym stole.
A Wy? Na jakie dekoracje stawiacie w tym roku?

 

Komentarzy: 0
28 marca 2018

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci udostępnionego przeze mnie adresu e-mail, imienia/nazwiska/imienia i nazwiska/nicka w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do korzystania z usługi. Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (dowiedz się więcej)