Pasja, wspaniała rzecz!

Kiedy mój syn oznajmił, że w przyszłości chce latać w kosmos i badać obecność obcych cywilizacji we wszechświecie, klasnęłam z zadowoleniem w dłonie. Bo komos to przyroda, geografia, to matematyka, to fizyka. O ileż łatwiej jest przemycić wiedzę, gdy mamy punkt zahaczenia! Tak też się stało. Na początku czytaliśmy razem jakieś proste książeczki, układaliśmy puzzle z układem słonecznym czy budową Ziemi. Potem przyszedł czas na poważniejsze publikacje (znacie Profesora Astrokota? A książki o kosmosie Tomasza Rożka? Jeśli nie – koniecznie zajrzyjcie!), filmy na kanałach popularno-naukowych (postępie cywilizacyjny, dzięki ci za wynalazek nagrywarki cyfrowej!), pierwszą osobistą lunetę. W weekendy, o ile tylko nie wyjeżdżaliśmy z miasta, zgłębialiśmy wiedzę na uniwersytecie dzieci (oczywiście najmilej widziane wykłady na temat kosmosu i planet) lub w lokalnym Humanitarium (dział – komos).

Fiksacja na jednej dziedzinie to zjawisko powszechne u dzieciaków. Moje dzieci mają koleżanki i kolegów z bardzo wąskimi specjalizacjami – znawców dinozaurów, historii starożytnej, mitologii, ryb i życia wodnego, koni, minerałów, a także geografii i map. To urocze, że pięcioletnia dziewczynka zna nazwy łacińskie wszystkich dinozaurów, a jednocześnie wciąż nie umie zawiązać sznurówek! 😉

Wspierajmy je i nakręcajmy! Niech nigdy nie usłyszą: nie wiem, ale raczej: nie wiem, płonę z ciekawości, koniecznie znajdźmy na to odpowiedź! Niech nie słyszą: nie teraz, kochanie, ale raczej: za chwilę się tym zajmiemy! To bardzo ważka kwestia! Sama wiem jak jest – masa obowiązków nie zawsze pozwala być w stanie gotowości w kwestii eksplorowania świata. Ale ten piękny, czysty, dziecięcy zapał do zdobywania wiedzy nie może zostać stłumiony i zaniedbany!

 

 

Komentarzy: 0
28 września 2018

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci udostępnionego przeze mnie adresu e-mail, imienia/nazwiska/imienia i nazwiska/nicka w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do korzystania z usługi. Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (dowiedz się więcej)