Pochwała prostoty

I co upolowałaś? – pyta mnie często mama/siostra/przyjaciółka, gdy obwieszczam, że właśnie wróciłam z zakupów.
A, takie tam, bejziki – odpowiadam zwykle – bejzików nigdy za wiele.
Bejziki  (od ang. BASIC czyli ubrania tak proste i podstawowe, że prościej się nie da) to faktycznie nieocenione elementy każdej garderoby. Biały tiszert to bejzik flagowy. Ja dodałabym to kanonu prostoty: białą koszulę bez żadnych ozdobników, proste klasyczne jeansy, może dżinsową katanę. Bejzikiem są także jednokolorowe tiszerty z długim rękawem i proste bluzy bez żadnych napisów.
Słowem – bejzik to coś, co zagra ze wszystkim. Ze szpilkami, trampkami i kaloszami. Z plecakiem, skórzaną torebką i cekinową kopertówką na wielkie wyjścia. Dziś jednak o bejzikach w najprostszej ich odsłonie. Dziś pean na cześć prostoty!

Bo, owszem, zdarza się, że zachwycają mnie barwne ptaki, dziewczyny ubrane niesamowicie kolorowo i odważnie, ale równie często zwracam uwagę na trafione stylizacje bazujące na prostocie. I to one prawdziwie inspirują. Zero biżuterii, zero niepotrzebnych zdobników, rozpraszaczy uwagi. Proste spodnie, prosty tiszert, proste trampki. Albo – klasyczna spódnica ołówkowa, klasyczna marynarka, mokasyny. Wbrew pozorom to też sztuka – tak zestawić ze sobą proste elementy garderoby, by wszystko dobrze zagrało, a jednocześnie nie wywołało poczucia nudy.

Nie bez kozery Leonardo na Vinci zwykł mawiać, że prostota jest szczytem wyrafinowania. Nie miał zapewne na myśli mody ulicznej, a bardziej , ale sentencja jest na tyle uniwersalna, że można przenieść ją na grunt każdej kreatywnej działalności człowieka – czy jest to aranżacja wnętrza, czy sposób podania potrawy, czy właśnie – codzienny look.
Proste jest piękne, to jedna z moich życiowych maksym. Wypowiadam ją cyklicznie, czy to serwując młode ziemniaki z koperkiem i kefirem, czy okładając dzieciom zeszyty na nowy rok szkolny, czy szykując stylizację do pracy. Prostota jest wspaniała i niedoceniona.


Komentarzy: 0
29 marca 2019

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci udostępnionego przeze mnie adresu e-mail, imienia/nazwiska/imienia i nazwiska/nicka w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do korzystania z usługi. Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (dowiedz się więcej)