Denim FOREVER!

Nie znam nikogo, kto nie kochałby jeansów i potrafił wyobrazić sobie życie bez nich.
Czy wiecie, że nosimy je ponad 160 lat? Fakt, że ich pierwotna rola w garderobie odbiegała mocno od tej dzisiejszej.
Nie jest przecież ściśle strzeżonym faktem, że jeansy zaprojektowane przez Oscara Levi Straussa stanowiły odzież roboczą dla górników i farmerów. Pierwsza amerykańska hurtownia tych spodni została uruchomiona w 1853 roku, gdy rozgorzała gorączka złota i osadnicy szukali ubrań odpornych na uszkodzenia. (Tu wyobraźnia podsuwa obrazek poszukiwacza złota klęczącego godzinami na kamieniach i żwirze w nadziei, że ten dzień ciężkiej pracy jest ostatnim takim dniem). Te amerykańskie spodnie robocze, czyli prototyp dzisiejszych wariacji na temat jeansów, miały pięć kieszeni, zewnętrzne szwy z pomarańczowej nici, dodatkowe wzmocnienie miedzianymi ćwiekami oraz zapinane były na guziki. W latach 30. jeansy rozpropagowały westerny na tyle skutecznie, że wkrótce powstały pierwsze kobiece modele. W czasie II wojny światowej za sprawa amerykańskich żołnierzy na przepustce denim poznał i pokochał cały świat. Potem poszło już z górki: filmy z Jamesem Deanem, hippisowskie dzwony, jeansowy total look z lat 80. i tak dalej.

Dziś nie ma jedynego słusznego fasonu, odcienia czy outfitu zarezerwowanego dla jeansu.
Jeansowe może być wszystko, co tylko sobie wyobrazicie. (No, może z wyjątkiem bielizny, choć jak znam ciemne zaułki internetów to i bielizna z denimu się znajdzie).
Denimowa sukienka, szmizjerka, tunika? Proszbardzo!
Kombinezonik? Ależ!
Boyfriendy, rurki czy proste jak drut? Wedle uznania!
Szorty, koszule, bluzki? Bierzcie i noście!

Kochajcie jeans, a jeans pokocha Was! 🙂

Komentarzy: 0
30 maja 2019

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci udostępnionego przeze mnie adresu e-mail, imienia/nazwiska/imienia i nazwiska/nicka w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do korzystania z usługi. Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (dowiedz się więcej)