Powiem Wam, że pisząc ten post miałam pewien zgryz. Bo o ile wakacyjne postulaty: ECO oraz RAZEM są klarowne i bezsprzecznie słuszne, bo pierwszy zachęca do refleksji ekologicznej, a drugi do celebrowania wolnego czasu razem z tymi, których kochamy, o tyle ten trzeci – AKTYWNIE – może być odebrany jako narzucone widzimisię autorki. Bo przecież są ludzie, którzy uwielbiają pierwszego dnia urlopu zalec na leżaku, a potem wstać czternastego i to sumie jest okej. Jednakże gdzieś mi z tyłu głowy kołacze myśl o przekazywaniu wzorców najmłodszym. Dlatego zaryzykuję i postaram się przeforsować mój zestaw wakacyjnych postulatów w wersji niezmienionej.;)

Mam za sobą już parę urlopów z dziećmi i mam pewne spostrzeżenia. Zacznijmy może od tej aktywności. Chodzi nie tylko o ruch, ale również ciekawość świata. A rozwijać ją można wszędzie – na mazurskiej wsi, wielkim mieście i egzotycznej wyspie. Wszędzie jest coś do zobaczenia, coś do zgłębienia, pretekst do poszerzenia horyzontów. Nie ma miejsc nieciekawych, dziur nie mających nic do zaoferowania, destynacji nadających się wyłącznie do leżenia nieruchomo przez dwa tygodnie. I, jak absolutnie rozumiem potrzebę nic-nie-robienia po roku ciężkiej pracy, tak wiem też, że w to słodkie lenistwo można z powodzeniem wpleść również aktywność – tak fizyczną, jak intelektualną.

Tu płynnie przejdziemy do postulatu RAZEM. Aktywność jednoczy, integruje, sprawia, że siłą rzeczy spędzamy czas ze sobą nawzajem. Spacer brzegiem morza, kilka godzin w kajaku, oglądanie fascynujących zbiorów muzeum, czy rowerowa wycieczka to wszystko sprawia, że jesteśmy razem. Nie z nosami w smartfonach, każde w swoim świecie i osobno, ale właśnie RAZEM.

Trzeci naprawdę istotny warunek  mądrego wypoczynku to nieustająca troska o planetę. Jeśli możemy używać wielorazowego bidonu lub kubka, zróbmy to. Nie produkujmy sterty plastiku pijąc kilka buteleczek wody dziennie. Nie kupujmy zabawek „na chwilę”, tanich durnostrojek z letnich straganów, rzeczy które z premedytacją mają posłużyć tylko chwilę. Używajmy toreb wielorazowych, łatajmy dziury w dmuchanych krokodylach i bądźmy ECO.

 

 

Komentarzy: 0
26 lipca 2019

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci udostępnionego przeze mnie adresu e-mail, imienia/nazwiska/imienia i nazwiska/nicka w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do korzystania z usługi. Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (dowiedz się więcej)