Piknik less waste

Pikniki, spotkania w plenerze, spontaniczne garden party są super, co do tego nie ma dyskusji.
Możemy spotkać się z tymi, których lubimy i kochamy, pogadać, pośmiać się, zjeść coś smacznego.
Są także niezobowiązujące i niekrępujące. Nie wymagają sprzątania całego domu i jakichś nadzwyczajnych kulinarnych przygotowań. Wystarczy chwycić w dłoń koc, koszyk wypełniony tym, czym chcemy uraczyć siebie i innych i zmykać na zieloną łączkę.

Jednak ta łatwość zorganizowania spotkania pod chmurką wiąże się często z praktykami średnio przyjaznymi środowisku. Gdy biegam lub spaceruję nad Odrą, ze smutkiem potykam się o jednorazowe, porzucone grille (są zbyt tanie, by użytkownicy zechcieli je wyczyścić i użyć raz jeszcze) i masę innych odpadów. Używanie plastikowych jednorazowych sztućców, kubeczków, talerzyków, a także opakowywanie jedzenia, które przynosimy w to, co nie nadaje się do ponownego użycia (foliowe woreczki, bądźcie przeklęte!) na pewno nie sprzyjają dobru naszej planety. Oczywiście pewnych sytuacji przeskoczyć się nie da i część zużytych naszych piknikowych odpadów siłą rzeczy wyląduje w koszu (oby tylko we właściwym!), ale tam, gdzie możemy zadziałać, zróbmy to! To od nas zależy dobrostan Ziemi.

Moja propozycja: jeśli sztućce to tylko te, z którymi wrócimy do domu i zwyczajnie wrzucimy do zmywarki. Są nieco cięższe niż jednorazówki? Owszem, ale nie dramatyzujmy! Jeśli home-made lemoniada to tylko w szkle, które umyjemy i użyjemy raz jeszcze. Jeśli taca na owoce i zakąski, to melaminowa lub drewniana. Słowem taka, która nie uszkodzi się w trakcie transportu, a jednocześnie posłuży jeszcze wiele, wiele razy. Jeśli torba termiczna to taka wielokrotnego użytku. Te powieszone na stoiskach z mrożonkami, które proponuje niemalże każdy supermarket, pozostawmy sytuacje emergency. Piknik zdecydowanie do nich nie należy. 😉 Jeśli marzy nam się dekoracyjna oprawa wydarzenia (urodziny dziecka w plenerze to wyśmienity pomysł, szczególnie w dobie wciąż nie wygasłej epidemii!), postarajmy się, by materiały, z których zrobione są dekoracje były możliwie najbardziej eko. Papier i naturalny sznurek są oczywiście najmilej widziane. Jeśli macie wątpliwości do co balonów, spieszę z odpowiedzią: otóż balony z naturalnego kauczuku są jak najbardziej do przyjęcia.

Wspaniałych spotkań less waste! 

 

Komentarzy: 0
18 maja 2020

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci udostępnionego przeze mnie adresu e-mail, imienia/nazwiska/imienia i nazwiska/nicka w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do korzystania z usługi. Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (dowiedz się więcej)