Dzieciaki są mistrzami w rozprawianiu się z porządkiem. Można by wpuścić takich do pięknie posprzątanego mieszkania i obserwować na ukrytej kamerze, ile im zajmie zrównanie wszystkiego z ziemią. Nie robią tego oczywiście złośliwie. Po prostu są ciekawe – tu dotkną, tam pomacają (naturalnie nigdy nie odkładając na miejsce), tu im kapnie, tam im się pokruszy, ciąg dalszy zna każdy rodzic. A my nie lubimy bałaganu. Klejącej podłogi, rozsypanej mąki, blatu zawalonego sprzętami jak, że nie wiadomo od czego zacząć. Dlatego bardzo często rezygnujemy z rozmaitych aktywności, bo potem więcej z tym zachodu niż cała zabawa była warta. A ja Wam mówię: nie róbcie tego!
Dzieci przed tabletami i ekranami komputerów faktycznie mniej brudzą, nie są tak widoczne, głośne, męczące. Dzieci zamknięte w świecie wirtualnym schodzą z oczu i nie generują wyzwań. Na dodatek zdają się być szczęśliwe. I okej – niech sobie pograją, ale zanim to zrobią, albo – gdy już skończą – zapraszamy do kuchni!

Bałagan będzie, naszą rolą jest wyluzowanie, spuszczenie z siebie pary i wzięcie na klatę, że mop będzie w użyciu. Ale co przy tym będzie radości – tego nie sposób przeliczyć na rundki ze ścierką!

Zabawę z małymi dziećmi zaczynamy od czynności bezpiecznych: przesiej mąkę, wymieszaj składniki sypkie, nadzoruj czekoladę w kąpieli wodnej, od czasu do czasu mieszając. Dzieci bardzo mobilizują się, gdy wiedzą, że coś od nich zależy, sprawdziłam to wielokrotnie. Naprawdę oddają się sprawie.
Dzieci średnie spokojnie mogą pokroić miękkie produkty – takie, jak banan, suszona morela, figa. Mogą oddzielić białka od żółtek, polać gotowe ciasto gorącą polewą.
Starsze dzieci mogą już wszystko, lecz ich zapał może być najsłabszy. Nie gaśmy jego resztek. Rzućmy od niechcenia: wow, siekasz czekoladę z taką precyzją!, albo: dzięki, byłoby mi znacznie trudniej bez twojej pomocy!

Teraz, przed świętami okazji do pobycia razem w kuchni może być znacznie więcej niż przez resztę roku.
Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej.
Na bycie razem w pełnym tego słowa znaczeniu, nawet jeśli podłogą będzie potem klejąca, a mąką nieco rozsypana. 🙂

 

 

 

 

 

Komentarzy: 0
30 listopada 2020

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci udostępnionego przeze mnie adresu e-mail, imienia/nazwiska/imienia i nazwiska/nicka w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do korzystania z usługi. Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (dowiedz się więcej)