Wczoraj ocknęłam się, że nie zrobiliśmy w tym roku pierniczków.
Domowa szkoła, praca online, cztery osoby bez przerwy w domu, nowa organizacja dnia i tygodnia jakoś wybiły mnie z rytmu.
Z innymi kulinariami nie byłoby tematu – nie ma sprawy, co się odwlecze, to nie uciecze. Z ciastem piernikowym jednak to nieco inna historia. To rodzaj ciasta dojrzewającego, czyli takiego, które by osiągnąć pełnię smaku, a także pozbyć się początkowej twardości  – wymaga czasu.

Zapomniałam zupełnie o piernikach, ale szybko zdałam sobie sprawę, że to  nie koniec świata.
Proste ciastka korzenne to dobry substytut. Bazują na cieście kruchym, więc nie potrzebują czasu na „leżakowanie”, a przy tym są niezmiernie proste w wykonaniu.
Dlatego niosą kolejną wartość – mogą je bez trudu przygotować dzieciaki.

Przepis:

  • 125 g masła
  • 100 g cukru
  • cukier waniliowy
  • 1 jajko
  • 1 opakowanie przyprawy korzennej
  • 1 łyżka imbiru
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • otarta skórka z jednej cytryny

To przepis bazowy, natomiast ja często robię z podwójnej porcji – mam wtedy cztery duże blaszki ciasteczek :).

Ale po kolei: Wszystkie sypkie składniki przesiewam i wrzucam do miski. Dodaję masło (jeśli ciasto wyrabia robot dobrze by było w temperaturze pokojowej, jeśli my – siłą naszych rąk, może być nieco schłodzone). Wbijam jajko, a następnie zagniatam ciasto. Kulę dobrze zagniecionego ciasta wkładam do lodówki na ok. pół godziny. W tym czasie blaszki wykładam papierem do pieczenia i nagrzewam piekarnik na 180 stopni. Schłodzone ciasto rozwałkowuję na grubość ok pół cm, wycinam ciasteczka, układam na blaszkach w niewielkich odstępach. Piekę nie więcej niż kwadrans w piekarniku o temperaturze 180 stopni, w międzyczasie doglądając (lubią się lekko przypiec).

To jak – pieczecie dziś z nami?:)
Powodzenia!

 

Komentarzy: 0
14 grudnia 2020

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci udostępnionego przeze mnie adresu e-mail, imienia/nazwiska/imienia i nazwiska/nicka w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do korzystania z usługi. Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (dowiedz się więcej)