Adekwatna do okoliczności stylizacja zawsze podkreśla naszą kulturę osobistą, a w warunkach służbowych również profesjonalizm. To także wyraz szacunku wobec ludzi, z którymi dzielimy przestrzeń. Z tej właśnie przyczyny nie zakładamy neonowej mini na pogrzeb wujka, a na rodzinnym spotkaniu przy stole nie prezentujemy brzucha z cyrkonią w pępku. No dobra, te przykłady były mocno przegięte. Ale chciałam troszkę przybliżyć sens istnienia dress-code’u, zbioru norm wyznaczających pożądany strój w konkretnym miejscu i czasie, za którym naprawdę warto podążać.
Mamy wiele rodzajów dress code’ów, ale dziś bierzemy na warsztat dwa, które znajdą zastosowanie w biurze.  To ścisły business dress code oraz smart casual czyli dwa style, które nie powinny zawieść w sytuacjach służbowych. Wiadomo, że wszytsko zależy od miejsca pracy. W agencji reklamowej podczas codziennej pracy koncepcyjnej i wewnętrznych burzy mózgów jeansy z przetarciami, tiszert i trampki są jak najbardziej akceptowane, ale już podczas spotkania z klientem czyli kimś z zewnątrz ten sam team powinien nieco ujarzmić swój modowy luz.

Osobiście uważam, że sytuacji oraz miejc, w których musimy przestrzegać ścisłego business dress code’u jest w gruncie rzeczy niewiele. Nie muismy zresztą się tego domyślać – zwykle jeśli podejmujesz pracę w banku/urzędzie/na wysokim stanowisku w korporacji, doskonale wiesz, że garnitur lub ciemna spódnica ołówkowa zestawiona z białą koszulą to absolutny must-wear. Dlatego bardziej skupiłabym się na smart casualu, czyli stylu z pogranicza mody codziennej i oficjalnej elegancji, którego wybór w większości miejsc pracy będzie dobrym rozwiązaniem kompropomisowym.

W smart casualu nie musisz mieć spodni w kant i koszuli, ale jeśli chcesz – możesz. Chodzi o umiejętne miksowanie elementów ze świata elegancji i mody oficjalnej z tymi całkiem codziennymi. Para spodni jeansowych jest jak najbardziej na miejscu, ale warto ją uzupełnić o mokasyny lub szpilki. Tiszert ma prawo istnienia w smart casualu, ale domknięty marynarką. Nawet klasyczne trampki są w porządku, świetnie wypadną w zestawieniu z sukienką lub spódnicą. Osobiście bardzo lubię tego rodzaju rozwiązania – są bezpieczne i schludne, a jednocześnie dają pewien rodzaj modowego oddechu.

A Wy – lubicie smart casualowe stylówki do pracy?

Komentarzy: 0
25 sierpnia 2021

Dodaj komentarz

Celem korzystania z systemu komentarzy, a zatem celem realizacji tej społecznościowej usługi, w związku z koniecznością zabezpieczenia przed spamem oraz ze względu na chęć zachowania bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, prosimy Cię o podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci informacji udostępnionych przeze mnie w polach „Podpis” oraz w treści komentarza. Dane te przetwarzane będą przez administratora danych na podstawie udzielonej zgody – art. 6 ust. 1 lit a RODO – w celu realizacji usługi społecznościowej dodawania komentarzy. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek uzupełnienie rubryki „podpis” jest konieczne do zamieszczenia komentarza.

Informujemy, iż administratorem danych osobowych jest KIK TEXTIL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu (czytaj więcej)